napisz do nas
logo

Słodkości Tłustego Czwartku coraz częściej przyrządzamy w sposób alternatywny. Wielu liczy kalorie, unika jajek i mleka, a mimo to nie chce rezygnować ze smacznych wypieków.

Ograniczenia diety są tylko pozorne i stają się okazją do eksperymentowania, co owocuje nowymi odsłonami celebrowania karnawału. W naszym badaniu chcieliśmy poznać różnorodność internetowych propozycji na pączki inaczej, a także, które przepisy cieszą się największą popularnością.

W badanym okresie (14-27.02.2022) odnotowaliśmy 849 wzmianek związanych z przyrządzaniem pączków w sposób inny, niż tradycyjnie. Rozkład wpisów prezentuje się w poniższy sposób:

Najwięcej wystąpień LICZBA WYPOWIEDZI odnotowano 24 lutego.
 

Najwięcej wystąpień odnotowano na Facebooku (57%). Internauci polecali ulubione cukiernie lub wskazywali, gdzie można nabyć określony rodzaj wypieków. Dzielili się również przepisami i fotografiami sporządzonych słodkości, życząc sobie pomyślnego karnawału.

Wystąpienia na portalach (22%) to z kolei seria różnego rodzaju przepisów na alternatywne pączki. Zwracano uwagę na kaloryczność, wymagania diet roślinnych, bądź też eliminowanie alergenów, takich jak gluten czy laktoza.

Trzecie miejsce zajmują mikroblogi (16%). Internauci polecali przepisy zarówno na Instagramie, jak i na Twitterze , przy czym na tym drugim dodatkowo gawędzono o przebiegu święta, recenzowano własne czy kupne wypieki.

Ulubionymi pączkami nietradycyjnymi okazały się propozycje wegańskie (32%). Niewiele mniejszą popularnością cieszyły się te w wersji pieczonej (30%).

Chętnie zwracano uwagę na aspekt zdrowotny. O pączkach alternatywnych mówiono również przez pryzmat ich kaloryczności, zawartości cukru, lepszych jakościowo mąk czy pozostałych składników. Wypowiedzi tego rodzaju zebrano pod kategorią Fit/ light (16%).

Część internautów podkreślała kwestię zawartości glutenu (9%), polecając receptury wolne od tego. Niejako osobną kategorię stanowiły przepisy niezawierające cukru (5%)

W zbiorze Innych (8%) zawarto wszystkie pozostałe, mniej popularne alternatywy pączkowe.

Wspomniana kategoria Inne zawiera 12 dodatkowych propozycji na pączki nietradycyjne. Wśród rzadziej rekomendowanych alternatyw pączkowych na prowadzenie wysunęły się te zakładające rygor diety ketogenicznej (41%).